Urok starych aut

Fani motoryzacji mogą odwoływać się nie tylko do tego, co właśnie opuściło linię produkcyjną. Naprawdę wielu miłośników mają także samochody liczące nierzadko dziesiątki lat.

Część z nich w doskonałym stanie wciąż porusza się po drogach, a gdy odbywają się zloty fanów zabytkowych aut przyciągają wzrok uczestników takich imprez. Nie każdy z takich samochodów musi mieć status zabytku. Pojazdy zaliczane do tej kategorii rozpoznamy po charakterystycznych żółtych tablicach rejestracyjnych. Otrzymują je właściciele samochodów liczących co najmniej 25 lat lub będących rzadkimi unikatami.

To drugie kryterium nie dla każdego jest jasne, ale przepisy precyzują to dość konkretnie. Żółtą tablicę może więc otrzymać pojazd młodszy niż 25-letni, ale musi on wyróżniać się jakąś specjalną cechą – należeć do krótkiej serii, posiadać przełomowe rozwiązania techniczne lub uzupełniać kolekcję liczącą co najmniej trzy pojazdy.

Innym argumentem dla urzędu może być również udział tego konkretnego egzemplarza w ważnych wydarzeniach historycznych lub to, że należał do sławnej postaci.

Wielbiciele pojazdów retro chętnie ubiegają się o status zabytku dla swoich aut, ponieważ pozwala to uzyskać większy prestiż w ramach społeczności kolekcjonerów. Jednak nie ma żadnego obowiązku w tym zakresie i wiele samochodów, które spełniają kryteria formalne jeździ na „normalnych” tablicach.

Nie zmienia to faktu, iż są to auta, na które wiele osób zwraca uwagę. W sieci łatwo znaleźć strony oraz fora poświęcone historycznym pojazdom oraz takie, na których można takie maszyny kupić lub sprzedać.